Collection:

Mouth and throat

  • Strepsils Peppermint 24 Units

    Regular price €12,35 0,51 € / 1ud
    Sale price €12,35 Regular price €12,35
    You are saving: -€0,00
    0,51 € / 1ud
  • Strepsils Honey and Lemon, 24 Lozenges
    -10%

    Strepsils Honey and Lemon, 24 Lozenges

    Regular price €11,12 11,12 € / 1ud
    Sale price €11,12 Regular price €12,35
    You are saving: -€1,23
    11,12 € / 1ud
  • Strepsils Vitamin C 24 Units
    -10%

    Strepsils Vitamin C 24 Units

    Regular price €11,12 0,46 € / 1ud
    Sale price €11,12 Regular price €12,35
    You are saving: -€1,23
    0,46 € / 1ud
  • Strefen Honey Eucalyptus, 16 lozenges
    -10%

    Strefen Honey Eucalyptus, 16 lozenges

    Regular price €12,56 12,56 € / 1ud
    Sale price €12,56 Regular price €13,95
    You are saving: -€1,39
    12,56 € / 1ud
  • Strepsils Strawberry, 24 Lozenges
    -10%

    Strepsils Strawberry, 24 Lozenges

    Regular price €11,12 11,12 € / 1ud
    Sale price €11,12 Regular price €12,35
    You are saving: -€1,23
    11,12 € / 1ud
  • Strepsils Sugar Free Lemon, 24 Lozenges
    -10%

    Strepsils Sugar Free Lemon, 24 Lozenges

    Regular price €11,12 11,12 € / 1ud
    Sale price €11,12 Regular price €12,35
    You are saving: -€1,23
    11,12 € / 1ud
  • Strefen Honey and Lemon, 16 Lozenges
    -10%

    Strefen Honey and Lemon, 16 Lozenges

    Regular price €12,56 12,56 € / 1ud
    Sale price €12,56 Regular price €13,95
    You are saving: -€1,39
    12,56 € / 1ud
  • Lizipaina Squeeze Tablets, 20 Units
    -10%

    Lizipaina Squeeze Tablets, 20 Units

    Regular price €10,76 0,54 € / 1ud
    Sale price €10,76 Regular price €11,95
    You are saving: -€1,19
    0,54 € / 1ud
  • Strepsils with Lidocaine, 24 Lozenges
    -10%

    Strepsils with Lidocaine, 24 Lozenges

    Regular price €11,69 11,69 € / 1ud
    Sale price €11,69 Regular price €12,99
    You are saving: -€1,30
    11,69 € / 1ud
  • Strefen Honey Lemon Spray 8.75 mg/dose, 15 ml
    -10%

    Strefen Honey Lemon Spray 8.75 mg/dose, 15 ml

    Regular price €13,82 92,13 € / 100ml
    Sale price €13,82 Regular price €15,35
    You are saving: -€1,53
    92,13 € / 100ml
  • Bucometasana 30 tablets for sucking
    -10%

    Bucometasana 30 tablets for sucking

    Regular price €11,12 0,37 € / 1ud
    Sale price €11,12 Regular price €12,35
    You are saving: -€1,23
    0,37 € / 1ud
  • Strefen Orange, 16 lozenges, for sucking
    -10%

    Strefen Orange, 16 lozenges, for sucking

    Regular price €12,56 12,56 € / 1ud
    Sale price €12,56 Regular price €13,95
    You are saving: -€1,39
    12,56 € / 1ud
  • Strefen Spray 8.75 mg per Dose 15 ml
    -10%

    Strefen Spray 8.75 mg per Dose 15 ml

    Regular price €13,82 0,92 € / 1ud
    Sale price €13,82 Regular price €15,35
    You are saving: -€1,53
    0,92 € / 1ud
  • Fodonal 3 mg Lemon Flavour
    -10%

    Fodonal 3 mg Lemon Flavour

    Regular price €9,23 9,23 € / 1ud
    Sale price €9,23 Regular price €10,26
    You are saving: -€1,03
    9,23 € / 1ud
  • Fodonal 3 mg Honey-Orange Flavour
    -10%

    Fodonal 3 mg Honey-Orange Flavour

    Regular price €9,23 9,23 € / 1ud
    Sale price €9,23 Regular price €10,26
    You are saving: -€1,03
    9,23 € / 1ud
  • Bucometasana 20 tablets for sucking
    -10%

    Bucometasana 20 tablets for sucking

    Regular price €9,89 0,49 € / 1ud
    Sale price €9,89 Regular price €10,99
    You are saving: -€1,10
    0,49 € / 1ud
  • Faringesic 20 tablets
    -10%

    Faringesic 20 tablets

    Regular price €8,02 0,4 € / 1ud
    Sale price €8,02 Regular price €8,91
    You are saving: -€0,89
    0,4 € / 1ud
  • Propalgar 24 Honey Orange Suckers 3 mg
    -10%

    Propalgar 24 Honey Orange Suckers 3 mg

    Regular price €9,69 9,69 € / 1ud
    Sale price €9,69 Regular price €10,77
    You are saving: -€1,08
    9,69 € / 1ud
  • Anestefarin 5 Mg/5 mg 20 Tablets for Sucking
    -10%

    Anestefarin 5 Mg/5 mg 20 Tablets for Sucking

    Regular price €8,96 0,45 € / 1ud
    Sale price €8,96 Regular price €9,95
    You are saving: -€0,99
    0,45 € / 1ud
  • Hibitane Forte Orange 20 Sucking Tablets
    -10%

    Hibitane Forte Orange 20 Sucking Tablets

    Regular price €8,37 0,42 € / 1ud
    Sale price €8,37 Regular price €9,30
    You are saving: -€0,93
    0,42 € / 1ud
  • Angileptol Mint and Eucalyptus Flavour 30 tablets For Dogs...
    -10%

    Angileptol Mint and Eucalyptus Flavour 30 tablets For Dogs...

    Regular price €10,79 0,36 € / 1ud
    Sale price €10,79 Regular price €11,99
    You are saving: -€1,20
    0,36 € / 1ud
  • Apogar 20 sucking tablets
    -10%

    Apogar 20 sucking tablets

    Regular price €8,43 0,42 € / 1ud
    Sale price €8,43 Regular price €9,37
    You are saving: -€0,94
    0,42 € / 1ud
  • Hibitane Forte Lemon 20 Sucking Tablets
    -10%

    Hibitane Forte Lemon 20 Sucking Tablets

    Regular price €8,37 0,42 € / 1ud
    Sale price €8,37 Regular price €9,30
    You are saving: -€0,93
    0,42 € / 1ud
  • Angileptol Mint Flavour 30 lozenges
    -10%

    Angileptol Mint Flavour 30 lozenges

    Regular price €10,79 0,36 € / 1ud
    Sale price €10,79 Regular price €11,99
    You are saving: -€1,20
    0,36 € / 1ud
  • Resorborin Solution 200 Ml
    -10%

    Resorborin Solution 200 Ml

    Regular price €8,64 4,32 € / 100ml
    Sale price €8,64 Regular price €9,60
    You are saving: -€0,96
    4,32 € / 100ml
  • Bucomax Lidocaine Honey Lemon Flavour 24 Lozenges
    -10%

    Bucomax Lidocaine Honey Lemon Flavour 24 Lozenges

    Regular price €9,54 9,54 € / 1ud
    Sale price €9,54 Regular price €10,60
    You are saving: -€1,06
    9,54 € / 1ud
  • Bucomax Lidocaine Peppermint Flavour 24 lozenges
    -10%

    Bucomax Lidocaine Peppermint Flavour 24 lozenges

    Regular price €9,54 9,54 € / 1ud
    Sale price €9,54 Regular price €10,60
    You are saving: -€1,06
    9,54 € / 1ud
  • Bucomax Lidocaine Orange Flavour 24 Lozenges
    -10%

    Bucomax Lidocaine Orange Flavour 24 Lozenges

    Regular price €9,54 9,54 € / 1ud
    Sale price €9,54 Regular price €10,60
    You are saving: -€1,06
    9,54 € / 1ud
  • Juanolgar 0,51 Mg/Pulse Solution For Oral Spray, 15ml
    -10%

    Juanolgar 0,51 Mg/Pulse Solution For Oral Spray, 15ml

    Regular price €10,75 0,72 € / 1ud
    Sale price €10,75 Regular price €11,94
    You are saving: -€1,19
    0,72 € / 1ud
  • Bucomax Honey Lemon Flavour 24 Lozenges
    -10%

    Bucomax Honey Lemon Flavour 24 Lozenges

    Regular price €8,82 8,82 € / 1ud
    Sale price €8,82 Regular price €9,80
    You are saving: -€0,98
    8,82 € / 1ud

In this category you will find a wide range of mouth and throat medicines available from pharmacies, designed to relieve discomfort such as sore throat, irritation, cold sores, cold sores or mild infections.

Mouth and throat medicines for effective relief

Mouth and throat medicines are formulated to treat common symptoms such as burning, swelling, dryness, sores or discomfort when swallowing. They are also useful for maintaining oral hygiene when there are mild infections, swollen gums or exposure to viruses and bacteria.

Advantages

These over-the-counter medicines act locally through analgesics and oral antiseptics, and help to restore daily wellbeing without the need for systemic medicines in many cases.

Whether you are looking for solutions with specific active ingredients or over-the-counter products, here you can buy mouth and throat medicines quickly, safely and with professional advice.

Types of mouth and throat medicines

There are different types of mouth and throat medicines, depending on the symptom and the cause:

  • Analgesics and mouth antiseptics: relieve pain and reduce the presence of microorganisms.

  • Lozenges and sprays for sore throat: with fast and localised action.

  • Gels and mouthwashes for canker sores and cold sores: help to heal and soothe lesions.

  • Combination treatments: with anti-inflammatory, anaesthetic and antimicrobial effects.

Find your medicines formulated with active ingredients such as chlorhexidine, benzocaine, hyaluronic acid or natural extracts, they help soothe, protect and promote recovery quickly.

Where to buy medicines for the mouth and throat?

In our online pharmacy you can buy mouth and throat medicines with the confidence of receiving authorised, safe and pharmacist-recommended products. Browse our selection and choose the treatment that best suits your symptoms.

Explore our category now and find the right medicine to combat sore throat, mouth irritation, canker sores or cold sores. Because your oral and throat health is key to your overall well-being, act in time with effective and reliable products.