• Alecosor Naturcitina, 400 Gr
-60%

Alecosor Naturcitina, 400 Gr

SKUAL8422947061128

A powdered food supplement containing lecithin, in a 400 g pack, designed to support concentration and mental performance.

Regular price €10,30 2,58 € / 100gr
Sale price €10,30 Regular price €25,75
You are saving: -€15,45
2,58 € / 100gr
Alecosor Naturcitina, 400 Gr
Alecosor Naturcitina, 400 Gr
Regular price €10,30 2,58 € / 100gr
Sale price €10,30 Regular price €25,75
You are saving: -€15,45
2,58 € / 100gr

 

 

What is Alecosor Naturcitina, 400 g?

A powdered food supplement containing lecithin, in a 400 g pack, designed to support concentration and mental performance.

This is a supplement designed to support memory and concentration. Before taking it, you should consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight lecithin and mint, ingredients linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: lecithin, mint.
  • Packaging: 400 g

How to take Alecosor Naturcitina, 400 g

Measure out the recommended amount using the provided measuring spoon and mix it with water, another drink or food as indicated on the packaging. Stir until a homogeneous mixture is obtained.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me