• Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 Ml
-5% Promo FD

Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 Ml

SKUAL8436539968962

A liquid cleansing extract containing organic black garlic, nettle, milk thistle, black radish and dandelion. A 30 ml drainage formula for a detox programme. Due to its properties, it is also recognised as a liver detox.

Regular price €37,50 125,0 € / 100ml
Sale price €37,50 Regular price €39,47
You are saving: -€1,97
125,0 € / 100ml
Sold out
Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 Ml
Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 Ml
Regular price €37,50 125,0 € / 100ml
Sale price €37,50 Regular price €39,47
You are saving: -€1,97
125,0 € / 100ml

 

 

What is Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 ml?

A liquid detox extract containing organic black garlic, nettle, milk thistle, black radish and dandelion. A 30 ml drainage formula for a detox programme. Due to its properties, it is also recognised as a liver detox.

What is it used for?

It provides plant extracts used in detox-oriented supplements.

Features and benefits

  • 50% organic black garlic tincture per dose.
  • Includes green nettle, milk thistle, black radish and dandelion.
  • 30 ml bottle.

Composition

Per 1 ml: 0.50 ml organic black garlic tincture, 0.14 ml green nettle extract, 0.12 ml milk thistle extract, 0.12 ml black radish extract and 0.12 ml dandelion extract.

How to use it?

Take 30 drops, equivalent to 1 ml, on an empty stomach using a spoon, or as recommended by a healthcare professional.

Precautions

Consult a healthcare professional before use if taking anticoagulants, or if you are pregnant, breastfeeding, have gallstones or kidney disease. Do not exceed the recommended dose.

What is the price of Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 ml?

Check the price of Alliumnoir Allium Noir Depur, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me