• Alvita 2 In 1 Shampoo, 400 ml
-23%

Alvita 2 In 1 Shampoo, 400 ml

SKUAL8430291003091

A 2-in-1 shampoo that cleanses and conditions the hair, designed for quick and effective care.

Regular price €4,30 1,08 € / 100ml
Sale price €4,30 Regular price €5,55
You are saving: -€1,25
1,08 € / 100ml
Alvita 2 In 1 Shampoo, 400 ml
Alvita 2 In 1 Shampoo, 400 ml
Regular price €4,30 1,08 € / 100ml
Sale price €4,30 Regular price €5,55
You are saving: -€1,25
1,08 € / 100ml

 

 

What is Alvita 2-in-1 Shampoo, 400 ml?

A 2-in-1 shampoo that cleanses and conditions the hair, designed for quick and effective care.

The product’s packaging and type mean it can be incorporated into a specific hygiene or personal care routine. It is advisable to check the instructions for use, the area of application and the recommended frequency before incorporating it into your regular routine.

Product features

  • Pack size: 400 ml.

How to use

Wet the hair, apply a suitable amount and gently massage the scalp. Rinse with water and repeat only if necessary. Avoid direct contact with the eyes.

Storage and precautions

Keep the container tightly closed and protected from heat and direct light. Do not use the product if its appearance, smell or texture has changed. In the event of accidental contact with the eyes, rinse thoroughly with water.

What to check before incorporating it into your routine

Check the area of application, the recommended frequency and the full list of ingredients. The product is available in a 400 ml bottle. If you have sensitive skin, test on a small area first.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me