• Alvita Aloe Vera Bath Gel, 750 ml
-23%

Alvita Aloe Vera Shower Gel, 750 ml

SKUAL5055382307860

Alvita Aloe Vera Shower Gel, 750 ml is a body wash in a 750 ml bottle. It contains aloe vera. Alvita shower gel is designed to cleanse the skin whilst bathing or showering. As it contains aloe vera, it should be used in accordance with the instructions on the packaging.

Regular price €2,30 0,31 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,00
You are saving: -€0,70
0,31 € / 100ml
Alvita Aloe Vera Bath Gel, 750 ml
Alvita Aloe Vera Shower Gel, 750 ml
Regular price €2,30 0,31 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,00
You are saving: -€0,70
0,31 € / 100ml

 

 

What is Alvita Aloe Vera Shower Gel, 750 ml?

Alvita Aloe Vera Shower Gel, 750 ml is a body wash in a 750 ml bottle. It is part of the Alvita Gel range.

What is it used for?

Like aloe vera, its purpose is to cleanse the skin whilst bathing or showering.

Verified characteristics

  • Pack size: 750 ml
  • Identified ingredients: aloe vera

Who is it suitable for?

People who need to cleanse their skin whilst bathing or showering.

Precautions

Discontinue use if irritation or discomfort occurs. Keep the product clean, dry and out of the reach of children where appropriate.

What is the price of Alvita Aloe Vera Bath Gel, 750 ml?

Check the price of Alvita Aloe Vera Bath Gel, 750 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me