• Alvita Aloe Vera Hand Soap, 500 ml
-17%

Alvita Aloe Vera Hand Soap, 500 ml

SKUAL8430291002049

Aloe vera hand soap, designed to cleanse whilst moisturising and protecting the skin.

Regular price €2,40 0,48 € / 100ml
Sale price €2,40 Regular price €2,90
You are saving: -€0,50
0,48 € / 100ml
Alvita Aloe Vera Hand Soap, 500 ml
Alvita Aloe Vera Hand Soap, 500 ml
Regular price €2,40 0,48 € / 100ml
Sale price €2,40 Regular price €2,90
You are saving: -€0,50
0,48 € / 100ml

 

 

What is Alvita Aloe Vera Hand Wash, 500 ml?

A hand wash with aloe vera, designed to cleanse and moisturise whilst protecting the skin.

The product is defined by its function, packaging and distinctive features. Before purchasing, it is advisable to check the dimensions, compatibility and the manufacturer’s instructions to ensure it is suitable for your intended use.

Key features

  • Key ingredients or components: aloe vera.
  • Packaging: 500 ml.

Use and care

Use the product in accordance with the instructions provided and check its condition before each use. Clean each item with suitable products and replace it if it shows signs of wear, breakage or deformation.

Compatibility and selection

Before use, check that the model is suitable for the equipment, task or space for which it is intended. The product specifies the following key ingredients or components: aloe vera; size: 500 ml. Keep the instructions for future reference.

Additional information

Check the packaging, instructions and any restrictions on use before opening the product. Keep the packaging and documentation whilst the product is in use so that you can check the batch number, expiry date or maintenance instructions.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me