• Alvita Bergamot & Cedarwood Bath Gel, 400 ml
-36%

Alvita Bergamot & Cedarwood Bath Gel, 400 ml

SKUAL8430291002933

A bergamot and cedar-scented shower gel to cleanse and refresh the skin. This shower gel contains 94 per cent naturally derived ingredients, is vegan and can be used as a daily body wash. Given its properties, it is also referred to as a shower gel.

Regular price €2,30 0,58 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,60
You are saving: -€1,30
0,58 € / 100ml
Alvita Bergamot & Cedarwood Bath Gel, 400 ml
Alvita Bergamot & Cedarwood Bath Gel, 400 ml
Regular price €2,30 0,58 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,60
You are saving: -€1,30
0,58 € / 100ml

 

 

What is Alvita Bergamot and Cedar Shower Gel, 400 ml?

A bergamot and cedar-scentedshower gel to cleanse and refresh the skin. This shower gel contains 94 per cent naturally derived ingredients, is vegan and can be used as a daily body wash. Due to its properties, it is also classified as a shower gel.

What is it used for?

It cleanses the skin whilst bathing or showering and leaves a scent of bergamot and cedar.

Features and benefits

  • 400 ml bottle.
  • Suitable for all skin types, including sensitive skin.
  • 94% of its ingredients are of natural origin and the product is suitable for vegans.

How to use

Apply the shower gel to damp skin, massage until it lathers, then rinse thoroughly with plenty of water.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and rinse with water if contact occurs.

What is the price of Alvita Bergamot and Cedar Shower Gel, 400 ml?

Check the price of Alvita Bergamot and Cedar Shower Gel, 400 ml at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me