• Alvita Body Milk Orange & Cinnamon, 400 ml
-5%

Alvita Body Milk Orange & Cinnamon, 400 ml

SKUAL5055382304951

400 ml moisturising body lotion with orange and cinnamon extracts, suitable for daily use. It is associated with moisturising body lotion and body moisturisation.

Regular price €5,70 1,43 € / 100ml
Sale price €5,70 Regular price €6,00
You are saving: -€0,30
1,43 € / 100ml
Sold out
Alvita Body Milk Orange & Cinnamon, 400 ml
Alvita Body Milk Orange & Cinnamon, 400 ml
Regular price €5,70 1,43 € / 100ml
Sale price €5,70 Regular price €6,00
You are saving: -€0,30
1,43 € / 100ml

 

 

What is Alvita Orange and Cinnamon Body Lotion, 400 ml?

A 400 ml moisturising body lotion with orange and cinnamon extracts, suitable for daily use.

What is it for?

It nourishes, moisturises and softens the skin, with a fast-absorbing texture. It is classified as a moisturising body lotion.

Benefits and features

  • Leaves the skin feeling soft and silky.
  • Suitable for all skin types according to the product information.
  • Dermatologically tested product.
  • The packaging makes it easy to find this type of product. It is related to body moisturising and moisturising body lotion.

How to use it?

Apply to clean, dry skin and massage in until fully absorbed.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Discontinue use if irritation occurs and keep out of reach of children.

What is the price of Alvita Orange and Cinnamon Body Lotion, 400 ml?

Check the price of Alvita Orange and Cinnamon Body Lotion, 400 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me