• Alvita Forest Aroma Bath Gel, 750 ml
-23%

Alvita Forest Aroma Bath Gel, 750 ml

SKUAL8430291003046

Alvita shower gel with a forest scent to cleanse and refresh the skin. This 750 ml shower gel is suitable for daily use as a body wash for all skin types. Given its properties, it is also referred to as a shower gel.

Regular price €2,30 0,31 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,00
You are saving: -€0,70
0,31 € / 100ml
Alvita Forest Aroma Bath Gel, 750 ml
Alvita Forest Aroma Bath Gel, 750 ml
Regular price €2,30 0,31 € / 100ml
Sale price €2,30 Regular price €3,00
You are saving: -€0,70
0,31 € / 100ml

 

 

What is Alvita Forest Scented Shower Gel, 750 ml?

Alvita Forest ScentedShower Gel to cleanse and refresh the skin. This 750 ml shower gel is suitable for daily use on all skin types. Due to its characteristics, it is also known as a shower gel.

What is it used for?

It cleanses the skin whilst bathing or showering and leaves a fresh, forest-like scent.

Features and benefits

  • 750 ml bottle.
  • Suitable for all skin types.
  • Tolerance tested under dermatological supervision.

How to use

Apply to damp skin, massage until a lather forms, then rinse thoroughly with plenty of water.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and rinse with water if contact occurs.

What is the price of Alvita Forest Scent Bath Gel, 750 ml?

Check the price of Alvita Forest Scented Shower Gel, 750 ml at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me