• Alvita Lemon & Eucalyptus Bath Gel, 750 ml
-37%

Alvita Lemon & Eucalyptus Bath Gel, 750 ml

SKUAL8430291003039

Lemon and eucalyptus shower gel for daily personal hygiene. This natural shower gel rinses off with water and comes in a 750 ml bottle.

Regular price €1,90 0,25 € / 100ml
Sale price €1,90 Regular price €3,00
You are saving: -€1,10
0,25 € / 100ml
Alvita Lemon & Eucalyptus Bath Gel, 750 ml
Alvita Lemon & Eucalyptus Bath Gel, 750 ml
Regular price €1,90 0,25 € / 100ml
Sale price €1,90 Regular price €3,00
You are saving: -€1,10
0,25 € / 100ml

 

 

What is Alvita Lemon and Eucalyptus Shower Gel, 750 ml?

Alvita shower gel with a lemon and eucalyptus scent, in a 750 ml bottle.

Lemon and eucalyptusshower gel for daily personal hygiene. This natural shower gel rinses off with water and contains 750 ml.

What is it used for?

It cleanses the skin whilst bathing or showering and leaves a citrus and herbal scent.

Benefits and features

  • Family-size 750 ml bottle.
  • For daily use on the body.
  • Lemon and eucalyptus scent.

How to use

Apply to damp skin, massage until a lather forms, then rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

People looking for a body wash for daily hygiene.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes; if contact occurs, rinse thoroughly. Discontinue use if irritation occurs.

What is the price of Alvita Lemon and Eucalyptus Shower Gel, 750 ml?

Check the price of Alvita Lemon and Eucalyptus Shower Gel, 750 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Find Alvita Lemon and Eucalyptus Shower Gel, 750 ml at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me