• Artesania Biligo 15 Trace Element, 20 Ampoules Of 2 Ml
-18% Promo FD

Artesania Biligo 15 Trace Element, 20 Ampoules Of 2 Ml

SKUAR8435041039153

A liquid food supplement containing trace elements, in a pack of 20 ampoules, designed to provide mineral salts or trace elements depending on the formulation.

Regular price €14,70 735,0 € / 100ml
Sale price €14,70 Regular price €17,85
You are saving: -€3,15
735,0 € / 100ml
Artesania Biligo 15 Trace Element, 20 Ampoules Of 2 Ml
Artesania Biligo 15 Trace Element, 20 Ampoules Of 2 Ml
Regular price €14,70 735,0 € / 100ml
Sale price €14,70 Regular price €17,85
You are saving: -€3,15
735,0 € / 100ml

 

 

What is Artesania Biligo 15 Trace Elements, 20 ampoules of 2 ml?

A liquid food supplement containing trace elements, in 20 ampoules, designed to provide mineral salts or trace elements depending on the formulation.

This is a supplement option focused on trace elements. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing treatment.

Key features and ingredients

Its purpose relates to trace elements; it is not intended to replace your diet or other measures recommended for that purpose. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Packaging: 20 ampoules, 2 ml.

How to take Artesania Biligo 15 Trace Elements, 20 ampoules of 2 ml

Shake the ampoule or vial if instructed by the manufacturer and take the recommended amount, either undiluted or diluted. Follow the instructions on the packaging and avoid doubling the dose with other supplements intended for a similar purpose.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me