• Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250Ml.
-30% Promo FD

Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250Ml.

SKUAT8430795005324

Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250ml is an emulsifiable cleansing oil for the face, eyes and eyelashes. The 250 ml bottle helps remove stubborn make-up and transforms into an emulsion on contact with water. It is available as a make-up remover oil, facial cleansing oil and eye make-up remover.

Regular price €27,80 11,12 € / 100ml
Sale price €27,80 Regular price €39,95
You are saving: -€12,15
11,12 € / 100ml
Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250Ml.
Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250Ml.
Regular price €27,80 11,12 € / 100ml
Sale price €27,80 Regular price €39,95
You are saving: -€12,15
11,12 € / 100ml

 

 

Make-up remover oil: what is Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250ml?

Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250ml is an emulsifiable cleansing oil for the face, eyes and eyelashes. The 250 ml bottle helps remove stubborn make-up and transforms into an emulsion on contact with water. It is complemented by an oil-based facial cleanser and eye make-up remover.

Benefits and uses

Sunflower, wheat germ and carrot oils allow for gentle cleansing without vigorous rubbing.

Composition and characteristics

Sunflower oil, PEG-7 glyceryl cocoate, wheat germ oil, fragrance, beta-carotene and carrot extracts and oils.

How to use Atache Essentielle Total Make-up Remover Gel 250ml?

Massage onto the skin and eyelids, moisten your fingers to emulsify, then rinse off with lukewarm water.

Precautions

Keep your eyes closed during application and discontinue use if irritation occurs.

What is the price of Atache Essentielle Total Makeup Remover Gel 250ml?

Check the price of Atache Essentielle Total Make-up Remover Gel 250ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me