• Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L
-12%

Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L

SKUAU3202682010972

Audevard Ekyflex Mobility, 2 x 1-litre pack, for horses.

Regular price €78,20 3,91 € / 100ml
Sale price €78,20 Regular price €88,42
You are saving: -€10,22
3,91 € / 100ml
Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L
Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L
Regular price €78,20 3,91 € / 100ml
Sale price €78,20 Regular price €88,42
You are saving: -€10,22
3,91 € / 100ml

 

 

The Audevard Ekyflex Mobility Pack (2 x 1 L ) contains two units of Audevard Ekyflex Mobility. Ekyflex Mobility – Musculoskeletal Comfort. Whatever a horse’s activity, it is subject to stresses that place demands on its musculoskeletal system and spine. The repetition of these stresses can cause discomfort or stiffness in the musculoskeletal system and create specific nutritional requirements.

What is the Audevard Ekyflex Mobility pack?

It is a value pack for veterinary use containing two 1-litre bottles. It provides a second bottle without the risk of confusing this pack with the single-bottle version.

What is this value pack for?

Ekyflex Mobility – Locomotor comfort. Horses, whatever their activity, are subject to stresses that place demands on their musculoskeletal system and spine. Repeated exposure to these stresses can cause discomfort or stiffness in movement and create specific nutritional requirements.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for horses.
  • It makes it easier to follow the recommended regimen when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

How to use Audevard Ekyflex Mobility?

Follow the instructions on the packaging and the regimen prescribed by your vet. Adhere to the species, weight and frequency of use specified for each individual unit.

Who is it intended for?

This pack is intended for horses. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions for each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of the Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L?

Check the price of the Audevard Ekyflex Mobility Pack 2 x 1 L on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me