-5%

    Babybio Cheese Crunchies , 72 grams

    SKUBA3288131500317

    Organic snack

    Regular price €2,80 3,89 € / 100gr
    Sale price €2,80 Regular price €2,95
    You are saving: -€0,15
    3,89 € / 100gr
    Babybio Cheese Crunchies , 72 grams
    Regular price €2,80 3,89 € / 100gr
    Sale price €2,80 Regular price €2,95
    You are saving: -€0,15
    3,89 € / 100gr

     

     

    The new Cheese Crunchies have been created to offer the best in your little one's diet, with a delicious taste and a simple and natural recipe. From 15 months onwards, the little ones will be able to enjoy these light and crunchy bites, ideal for discovering new textures. No additives or added sugars, just the authentic taste of Emmental cheese.

    Composition

    Wheat starch*, wheat flour* 30%, Franche-Comté Emmental* 9%, French skimmed milk powder*, sunflower oil*, French butter*, thyme*, raising agent: ammonium carbonates, vitamin B1. *Ingredients from organic farming. Contains gluten. May contain nuts, milk, egg, soya, soya, peanuts, sesame seeds, lupins and mustard.

    Instructions for use

    ready to eat

    Ingredients

    Wheat starch*, wheat flour* 30%, Emmental de Franche-Comté* 9%, French skimmed milk powder*, sunflower oil*, French butter*, thyme*, raising agent: ammonium carbonates, vitamin B1. *Ingredients from organic farming. Contains gluten. May contain nuts, milk, egg, soya, soya, peanuts, sesame seeds, lupins and mustard.

    Nutritional value

    Energy value 1868 kJ / 444 kcal Fat 13,3 g of which saturated 4,5 g Carbohydrate 71,5 g of which sugars 5,2 g Dietary fibre 1,6 g Protein 8,7 g Salt 0,29 g Sodium 116 mg Vitamin B1 1MG (200% VRE*)

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Julia Mendoza Murillo
    A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
    Ask me