-10%

    Beaphar Intensive Red Canaries, 10 g

    SKUBE8710729041308

    BEAPHAR RED INTENSIVE CANARY INTENSIVE 10GR is a food supplement for canaries that intensifies the red colour of the plumage, favouring a more lively and brilliant appearance.

    Regular price €8,00 80,0 € / 100gr
    Sale price €8,00 Regular price €8,89
    You are saving: -€0,89
    80,0 € / 100gr
    Beaphar Intensive Red Canaries, 10 g
    Regular price €8,00 80,0 € / 100gr
    Sale price €8,00 Regular price €8,89
    You are saving: -€0,89
    80,0 € / 100gr

     

     

    BEAPHAR RED INTENSIVE CANARY INTENSIVE RED 10GR is a supplement specially formulated for red-factor canaries, designed to intensify and maintain the natural colouring of the plumage throughout the year, especially during moulting periods. Its formula contains pigments that help to enhance the reddish tones, achieving more vivid, uniform and brilliant colours. It also contributes to the maintenance of a healthy plumage in good condition, favouring the bird's general well-being. It is easy to administer and can be mixed with the usual feed or breeding paste to ensure adequate intake. Its regular use allows to obtain better results in colouring, being especially useful for birds destined for exhibition or breeding. It is a practical and effective option to improve the aesthetics and care of the plumage of canaries.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me