-10%

    Beaphar Xtravital Large Budgerigars, 500 g

    SKUBE8711231201327

    BEAPHAR XTRAVITAL LARGE PARKEETS 500G is a complete and balanced food, specially formulated to meet the nutritional needs of larger parakeets.

    Regular price €4,40 0,88 € / 100gr
    Sale price €4,40 Regular price €4,89
    You are saving: -€0,49
    0,88 € / 100gr
    Beaphar Xtravital Large Budgerigars, 500 g
    Regular price €4,40 0,88 € / 100gr
    Sale price €4,40 Regular price €4,89
    You are saving: -€0,49
    0,88 € / 100gr

     

     

    BEAPHAR XTRAVITAL LARGE PARKEETS 500G is a premium mix designed to provide complete nutrition for large parakeets, helping to maintain their health, vitality and plumage in excellent condition. Its formula combines carefully selected seeds with fruits, vitamins and essential minerals that promote the proper functioning of the body and strengthen the immune system. This food also contributes to good digestion and the maintenance of a healthy weight, adapting to the specific needs of larger birds. In addition, its variety of ingredients stimulates natural feeding behaviour, providing flavour and enrichment in each ration. It is ideal for daily use, ensuring a balanced and complete diet. Its 500 gram format is practical, allowing for proper preservation and freshness of the product.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me