-10%

    Beaphar Xtravital Large Parakeets, 1 kg

    SKUBE8711231201334

    BEAPHAR XTRAVITAL LARGE PARKEETS 1KG is a complete and balanced food specially formulated to meet the nutritional needs of larger parakeets, promoting their health and vitality.

    Regular price €7,70 0,77 € / 100gr
    Sale price €7,70 Regular price €8,56
    You are saving: -€0,86
    0,77 € / 100gr
    Beaphar Xtravital Large Parakeets, 1 kg
    Regular price €7,70 0,77 € / 100gr
    Sale price €7,70 Regular price €8,56
    You are saving: -€0,86
    0,77 € / 100gr

     

     

    BEAPHAR XTRAVITAL LARGE PARKEETS 1KG is a premium mix developed to provide a complete and balanced diet for large parakeets, helping to maintain their general well-being and a bright, healthy plumage. Its formula combines carefully selected seeds with fruits, vitamins and essential minerals that contribute to the proper functioning of the body and strengthen the immune system. In addition, this food promotes good digestion and helps to maintain a healthy weight, adapted to the specific needs of these birds. The variety of ingredients also stimulates natural feeding behaviour, providing flavour and enrichment in each ration. It is ideal for daily use, ensuring a constant supply of essential nutrients. The 1 kg format is practical and durable, allowing for proper storage and prolonged supply.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me