-10%

    Beaphar Xtravital Parakeets, 500g

    SKUBE8711231201303

    BEAPHAR XTRAVITAL PARAKEETS - 500G is a complete and balanced food specially formulated to cover all the nutritional needs of parakeets.

    Regular price €4,40 0,88 € / 100gr
    Sale price €4,40 Regular price €4,89
    You are saving: -€0,49
    0,88 € / 100gr
    Beaphar Xtravital Parakeets, 500g
    Regular price €4,40 0,88 € / 100gr
    Sale price €4,40 Regular price €4,89
    You are saving: -€0,49
    0,88 € / 100gr

     

     

    BEAPHAR XTRAVITAL PARAKEETS - 500G is a high quality mix designed to keep parakeets healthy, active and with a shiny plumage. Its formula combines selected seeds with fruits, vitamins and essential minerals that provide a complete and balanced diet for these birds. This food helps to strengthen the immune system, promotes good digestion and helps to maintain an optimal physical condition. In addition, its variety of ingredients stimulates natural feeding behaviour, providing flavour and diversity in each ration. It is ideal as a daily diet, ensuring a constant supply of important nutrients for the bird's health. Its 500 gram format is practical and allows the product to be kept in good condition for a longer period of time.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me