-10%

    Beaphar Xtravital Parrots, 1 kg

    SKUBE8711231201341

    BEAPHAR XTRAVITAL PARROTS 1KG is a complete and balanced food specially formulated to meet the nutritional needs of parrots, promoting their health and vitality.

    Regular price €7,60 0,76 € / 100gr
    Sale price €7,60 Regular price €8,44
    You are saving: -€0,84
    0,76 € / 100gr
    Beaphar Xtravital Parrots, 1 kg
    Regular price €7,60 0,76 € / 100gr
    Sale price €7,60 Regular price €8,44
    You are saving: -€0,84
    0,76 € / 100gr

     

     

    BEAPHAR XTRAVITAL LOROS 1KG is a premium mix designed to provide complete and varied nutrition for parrots, helping to maintain their general well-being and a healthy, shiny plumage. Its formula combines selected seeds with fruits, vitamins and essential minerals that contribute to the correct functioning of the body and the strengthening of the immune system. This food also promotes good digestion and weight maintenance, adapted to the specific needs of these exotic birds. In addition, its variety of ingredients stimulates natural feeding behaviour, providing enrichment and flavour in each ration. It is ideal for daily use, ensuring a constant supply of essential nutrients. Its 1 kg format is practical and long-lasting, allowing for proper storage and prolonged supply.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me