• Beauterra Hair Hygiene Repairing Conditioner 500 Ml
-15%

Beauterra Hair Hygiene Repairing Conditioner 500 Ml

SKUBE3770008167889

Beauterra Hair Care Repairing Conditioner 500 ml is a natural conditioner for dry and damaged hair. Containing glycerine, shea butter, avocado oil and almond extract, it helps to detangle the hair and makes it softer.

Regular price €10,60 2,12 € / 100ml
Sale price €10,60 Regular price €12,42
You are saving: -€1,82
2,12 € / 100ml
Beauterra Hair Hygiene Repairing Conditioner 500 Ml
Beauterra Hair Hygiene Repairing Conditioner 500 Ml
Regular price €10,60 2,12 € / 100ml
Sale price €10,60 Regular price €12,42
You are saving: -€1,82
2,12 € / 100ml

 

 

What is Beauterra Hair Care Repairing Conditioner 500 ml?

It is a 500 ml conditioner for dry or damaged hair. Its pump bottle makes it easy to use regularly after shampooing.

Benefits of the conditioner for dry hair

This natural conditioner helps to detangle hair and reduces friction when styling. The brand claims that 98 per cent of its ingredients are of natural origin.

Ingredients

It contains water, glycerine, cetyl alcohol, glyceryl stearate, cetrimonium chloride, shea butter, avocado oil and sweet almond seed cake extract, as well as preservatives, fragrance, and texture and pH regulators.

How to use

Apply to damp hair after shampooing, focusing on the mid-lengths and ends. Leave on for a few minutes and rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

It is intended for dry and damaged hair. The product information sheets consulted state that it is suitable for the whole family from the age of three.

Precautions

Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse immediately. Check the list of ingredients on the packaging if you are sensitive to fragrances or any cosmetic ingredients.

What is the price of Beauterra Hair Care Repairing Conditioner 500 ml?

Check the price of Beauterra Hair Care Repairing Conditioner 500 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me