• Biform Biform Special Flaccidity , 15 ml x 20 vials
-7% Promo FD

Biform Biform Special Flaccidity , 15 ml x 20 vials

SKUBI3175681210165

Biform liquid supplement in 20 vials of 15 ml, containing Verisol hydrolysed collagen and hyaluronic acid. The collagen and hyaluronic acid are combined with vitamin C, manganese and vitamin D to round off the nutritional content.

Regular price €25,60 170,67 € / 100ml
Sale price €25,60 Regular price €27,58
You are saving: -€1,98
170,67 € / 100ml
Biform Biform Special Flaccidity , 15 ml x 20 vials
Biform Biform Special Flaccidity , 15 ml x 20 vials
Regular price €25,60 170,67 € / 100ml
Sale price €25,60 Regular price €27,58
You are saving: -€1,98
170,67 € / 100ml

 

 

What is Biform Biform Special for Sagging Skin, 15 ml x 20 vials?

Biform liquid supplement in 20 vials of 15 ml each, containing Verisol hydrolysed collagen and hyaluronic acid.

What is it used for?

The collagen and hyaluronic acid are combined with vitamin C, manganese and vitamin D to provide a complete nutritional profile.

Benefits and features

  • 2,500 mg of Verisol collagen per vial.
  • 25 mg of hyaluronic acid.
  • Twenty single-dose vials.

Composition

Per vial: 2,500 mg Verisol collagen, 25 mg hyaluronic acid, 40 mg vitamin C, 0.6 mg manganese, 2.5 µg vitamin D and 10 mg grape polyphenols.

How to use it?

Take one vial in the evening for at least three months, as advised.

Precautions

May contain traces of gluten, crustaceans, milk, celery and molluscs. Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

What is the price of Biform Biform Special for Sagging Skin, 15 ml x 20 vials?

Check the price of Biform Biform Special for Sagging Skin, 15 ml x 20 vials on Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me