• Biover Pine Syrup, 250 Ml
-10%

Biover Pine Syrup, 250 Ml

SKUBI5412141227386

250 ml Biover syrup containing echinacea, thyme, propolis, eucalyptus and organic essential oils. Thyme and eucalyptus are used to soothe the throat and chest. This throat syrup is intended for adults.

Regular price €22,21 8,88 € / 100ml
Sale price €22,21 Regular price €24,68
You are saving: -€2,47
8,88 € / 100ml
Biover Pine Syrup, 250 Ml
Biover Pine Syrup, 250 Ml
Regular price €22,21 8,88 € / 100ml
Sale price €22,21 Regular price €24,68
You are saving: -€2,47
8,88 € / 100ml

 

 

What is Biover Pine Syrup, 250 ml?

Biover Syrup, 250 ml, containing echinacea, thyme, propolis, eucalyptus and organic essential oils.

What is it used for?

Thyme and eucalyptus are used to soothe the throat and chest. This throat syrup is intended for adults.

Benefits and features

  • Organic plant extracts.
  • Contains propolis and essential oils.
  • 250 ml bottle.

Composition

Wheat syrup and organic extracts of echinacea, thyme, blackcurrant, propolis, eucalyptus, sage and hornbeam; essential oils of pine, eucalyptus and peppermint. Contains 10% alcohol.

How to use it?

Adults: take one tablespoon three times a day. Shake well before use.

Precautions

Contains wheat and 10% alcohol. Do not use during pregnancy or whilst breastfeeding. Seek advice regarding the essential oils. Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Seek advice if you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication.

What is the price of Biover Pine Syrup, 250 ml?

Check the price of Biover Pine Syrup, 250 ml on Farmaciasdirect and see the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me