• Blue Cap Cream 50 G
-34%

Blue Cap Cream 50 G

SKU320903

Blue Cap cream 50g is a convenient and safe solution for treating atopic dermatitis, a common condition that causes inflammation and itchy skin. It has been formulated with natural and gentle ingredients to care for sensitive skin.

Regular price €12,10 24,2 € / 100gr
Sale price €12,10 Regular price €18,39
You are saving: -€6,29
24,2 € / 100gr
Blue Cap Cream 50 G
Blue Cap Cream 50 G
Regular price €12,10 24,2 € / 100gr
Sale price €12,10 Regular price €18,39
You are saving: -€6,29
24,2 € / 100gr

 

 

What is Blue Cap Cream 50 g?

Blue Cap Cream 50 g is a dermatological cream formulated for the care of dry, sensitive skin prone to flaking, redness or itching.

Its formula combines moisturising and conditioning ingredients with components such as ceramides, glycerine, bisabolol, vitamin E and zinc pyrithione. Thanks to its creamy texture, it can easily be incorporated into your daily skincare routine.

What is Blue Cap Cream used for?

It is primarily intended for the care of skin in need of moisturisation and comfort, particularly when it is dry, flaky or sensitive.

The Blue Cap Cream formula contains ceramides and other conditioning ingredients that help to protect the skin barrier and keep the skin moisturised. It also contains bisabolol, commonly used in cosmetic products designed for sensitive skin.

It can be used as part of the regular skincare routine for skin prone to atopic conditions or particularly dry skin, but it should not be regarded as a medicine nor should it replace treatments prescribed by a dermatologist for atopic dermatitis or other skin conditions.

Benefits of Blue Cap Cream

Regular use of Blue Cap Cream 50 g helps to moisturise and care for dry and sensitive skin. Key features of its formulation include:

  • It helps to moisturise and condition dry skin.
  • It supports the skin’s barrier function thanks to its combination of ceramides and lipids.
  • It helps improve the feeling of comfort on sensitive skin.
  • It contains glycerine, an ingredient with moisturising properties.
  • It contains bisabolol and vitamin E.
  • It can be used as part of the daily skincare routine for skin prone to dryness and flaking.

Who is Blue Cap Cream suitable for?

Blue Cap Cream is designed for the care of people with dry, sensitive skin or skin prone to flaking and discomfort associated with dryness.

In the event of diagnosed atopic dermatitis, extensive lesions, worsening symptoms or persistent itching, it is advisable to consult a doctor or dermatologist for a proper assessment.

How should Blue Cap Cream 50 g be used?

Apply Blue Cap Cream to clean, dry skin twice a day, in the morning and at night, following the manufacturer’s instructions.

Spread the required amount over the affected area and massage gently until fully absorbed.

Composition of Blue Cap Cream

The listed ingredients of Blue Cap Cream 50 g are:

Aqua, Isopropyl Palmitate, Diethylhexyl Carbonate, Polyglyceryl-3-Methylglucose Distearate, Sucrose Cocoate, Glycerin, Methylpolysiloxane, Ceramide 3, Ceramide 6 II, Ceramide 1, Phytosphingosine, Cholesterol, Sodium Lauroyl Lactylate, Xanthan Gum, Glyceryl Stearate, Alcohol, Stearyl Alcohol, Methylgluceth, Bisabolol, Zinc Pyrithione, Propylparaben, B.H.T., Tocopherol Acetate, Parfum, Cinnamyl Alcohol, Isoeugenol, Benzyl Salicylate, Coumarin, Geraniol, Butylphenyl Methylpropional, Linalool, Benzyl Benzoate, Citronellol, Hexyl Cinnamal and Alpha Methyl Ionone.

The formulation may be updated, so it is recommended that you always check the list of ingredients on the packaging before using the product, particularly if you have allergies or a known sensitivity to certain ingredients.

Side effects of Blue Cap Cream and precautions

Tolerance to cosmetic products may vary depending on individual skin types. It should not be used in the event of known hypersensitivity to any of its ingredients.

If irritation, severe redness, itching or any other skin reaction occurs after applying the cream, stop using it. If the reaction persists or is severe, consult a healthcare professional.

Avoid contact with the eyes and use the product only on the skin, following the instructions on the packaging.

Where can I buy Blue Cap Cream 50 g?

You can buy Blue Cap Cream 50 g online at Farmaciasdirect. Check the price, availability, ingredients and product details before placing your order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me