• Botanicapharma Sunscreen Transparent Sun Spray 30, 200 ml
-15% Promo FD

Botanicapharma Sunscreen Transparent Sun Spray 30, 200 ml

SKUBO8436572547070

Clear SPF 30 sun spray with vitamin E, 200 ml, for quick and even application all over the body.

Regular price €12,80 6,4 € / 100ml
Sale price €12,80 Regular price €15,14
You are saving: -€2,34
6,4 € / 100ml
Botanicapharma Sunscreen Transparent Sun Spray 30, 200 ml
Botanicapharma Sunscreen Transparent Sun Spray 30, 200 ml
Regular price €12,80 6,4 € / 100ml
Sale price €12,80 Regular price €15,14
You are saving: -€2,34
6,4 € / 100ml

 

 

What is Botánicapharma Solares Clear Sun Spray SPF 30, 200 ml?

A clear SPF 30 sun spray with vitamin E, in a 200 ml bottle, for quick and even application to the body.

The packaging and type of product mean it can be incorporated into a specific hygiene or personal care routine. It is advisable to check the instructions for use, the area of application and the recommended frequency before incorporating it into your regular routine.

Product features

  • Colour or finish: clear.
  • Pack size: 200 ml.

How to use

Apply the product to the indicated area at the recommended frequency. Avoid contact with the eyes and mucous membranes, and discontinue use if irritation or persistent sensitivity occurs.

Storage and precautions

Keep the container tightly closed and protected from heat and direct light. Do not use the product if its appearance, smell or texture changes. In the event of accidental contact with the eyes, rinse thoroughly with water.

What to check before incorporating it into your routine

Check the area of application, the recommended frequency and the full list of ingredients. The product is available in the following colour or finish: transparent; size: 200 ml. If you have sensitive skin, test on a small area first.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Botánica Pharma S.L. Supplier's address: C/ de la Electrónica, 19, 28923 Alcorcón, MadridMobile phone: +34 91 610 31 11