• Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12Kg for Dogs

Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12Kg for Dogs

SKUBR8595602558834

Brit Care Dog Grain-Free Adult Salmon 12kg is a complete, grain-free food for adult dogs. The bag contains 12 kg and uses salmon as the main source of animal protein. It is marketed as dog food, dog feed and salmon dog food.

Regular price €69,19 5,77 € / 1kg
Sale price €69,19 Regular price €69,19
You are saving: -€0,00
5,77 € / 1kg
Sold out
Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12Kg for Dogs
Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12Kg for Dogs
Regular price €69,19 5,77 € / 1kg
Sale price €69,19 Regular price €69,19
You are saving: -€0,00
5,77 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12kg for Dogs?

Brit Care Dog Grain-Free Adult Salmon 12kg for Dogs is a complete, grain-free food for adult dogs. The bag contains 12kg and uses salmon as the main source of animal protein. It is complemented by dog food and salmon for dogs.

Benefits and uses

The recipe is designed for adult dogs requiring a grain-free diet.

How to use Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12kg for Dogs?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and activity level, and introduce the food gradually over several days.

Precautions

Keep fresh water available and consult your vet in the event of any intolerances or digestive symptoms.

What is the price of Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12kg?

Check the price of Brit Care Dog Grain Free Adult Salmon 12kg for Dogs on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me