• Brit Care Dog Sensitive Venison 12Kg for Dogs
-10%

Brit Care Dog Sensitive Venison 12Kg for Dogs

SKUBR8595602559138

Brit Care Dog Sensitive Venison 12kg for Dogs is a complete, grain-free dog food for adult dogs with sensitive stomachs. The 12kg bag contains venison and potato and is designed for dogs with sensitive digestion or food intolerances. Within its category, it is classified as dog food.

Regular price €75,15 6,26 € / 1kg
Sale price €75,15 Regular price €83,53
You are saving: -€8,38
6,26 € / 1kg
Sold out
Brit Care Dog Sensitive Venison 12Kg for Dogs
Brit Care Dog Sensitive Venison 12Kg for Dogs
Regular price €75,15 6,26 € / 1kg
Sale price €75,15 Regular price €83,53
You are saving: -€8,38
6,26 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Brit Care Dog Sensitive Venison 12kg for Dogs?

Brit Care Dog Sensitive Venison 12 kg for Dogs is a complete, grain-free dog food for adult dogs with sensitive stomachs. The 12 kg bag contains venison and potato and is designed for dogs with sensitive digestion or food intolerances.

What is it for?

Its main purpose is as a complete, grain-free dog food for sensitive adult dogs.

Composition and characteristics

Dehydrated venison, potato, coconut oil, apple pulp, salmon oil, linseed, brewer’s yeast, pea flour, glucosamine, FOS, chondroitin, MOS, yucca, milk thistle, beta-glucans and inactivated probiotics.

How to use Brit Care Dog Sensitive Venison 12kg for Dogs?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and activity level. Switch from their previous food gradually over several days.

Precautions and storage

Always ensure fresh water is available. Consult your vet in the event of confirmed allergies or persistent digestive symptoms.

What is the price of Brit Care Dog Sensitive Venison 12kg for Dogs?

Check the price of Brit Care Dog Sensitive Venison 12kg for Dogs on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me