• Brit Care Mini Grain Free Light Sterilised 2Kg for Dogs

Brit Care Mini Grain-Free Light Sterilised 2kg for Dogs

SKUBR8595602521067

Brit Care Mini Grain-Free Light Sterilised 2kg for Dogs is a dog food available in 2kg packs. It is notable for being grain-free. This grain-free formula is designed to feed small, sterilised adult dogs or those prone to being overweight with a grain-free diet.

Regular price €16,62 8,31 € / 1kg
Sale price €16,62 Regular price €16,62
You are saving: -€0,00
8,31 € / 1kg
Sold out
Brit Care Mini Grain Free Light Sterilised 2Kg for Dogs
Brit Care Mini Grain-Free Light Sterilised 2kg for Dogs
Regular price €16,62 8,31 € / 1kg
Sale price €16,62 Regular price €16,62
You are saving: -€0,00
8,31 € / 1kg

 

 

What is Brit Care Mini Grain-Free Light Sterilised 2kg for Dogs?

Brit Care Mini Grain Free Light Sterilised 2kg for Dogs is a dog food available in 2kg packs. It falls into the grain-free category.

What is it for?

It is designed to provide small, neutered adult dogs or those prone to being overweight with a grain-free diet.

Verified characteristics

  • Pack size: 2kg
  • grain-free

Who is it suitable for?

Dogs for whom the nutritional profile indicated on the packaging is suitable.

Precautions

This product is intended for animals. Store the packaging as directed and consult your vet if your dog has any specific dietary or clinical needs.

What is the price of Brit Care Mini Grain Free Light Sterilised 2kg for Dogs?

Check the price of Brit Care Mini Grain Free Light Sterilised 2kg for Dogs on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me