• Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 12Kg for Dogs

Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 12Kg for Dogs

SKUBR8595602530816

Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 12kg for Dogs is a complete dog food containing duck and millet, designed for active adult dogs. The 12kg bag is intended for dogs that engage in high levels of exercise, work or sport. Within its category, it is classified as dog food.

Regular price €51,68 4,31 € / 1kg
Sale price €51,68 Regular price €51,68
You are saving: -€0,00
4,31 € / 1kg
Sold out
Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 12Kg for Dogs
Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 12Kg for Dogs
Regular price €51,68 4,31 € / 1kg
Sale price €51,68 Regular price €51,68
You are saving: -€0,00
4,31 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 12kg for Dogs?

Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 12kg for Dogs is a complete dog food containing duck and millet, designed for active adult dogs. The 12kg bag is aimed at dogs with high levels of exercise, work or sport.

What is it for?

Its main purpose is as a complete dog food containing duck and millet for active adult dogs.

How should Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 12kg for Dogs be used?

Adjust the portion size according to your dog’s weight, age, activity level and body condition. Introduce the food gradually.

Precautions and storage

Keep fresh water available. Store in a sealed container and consult your vet if your dog has specific nutritional requirements.

What is the price of Brit Fresh Active Run Work Duck & Millet 12kg for Dogs?

Check the price of Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 12kg for Dogs on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me