• Brit Fresh Adult Great Life Chicken Potato 12Kg for Dogs
-10%

Brit Fresh Adult Great Life Chicken Potato 12Kg for Dogs

SKUBR8595602530731

Dog food for adult dogs with chicken and potato, 12 kg.

Regular price €48,33 4,03 € / 1kg
Sale price €48,33 Regular price €53,70
You are saving: -€5,37
4,03 € / 1kg
Sold out
Brit Fresh Adult Great Life Chicken Potato 12Kg for Dogs
Brit Fresh Adult Great Life Chicken Potato 12Kg for Dogs
Regular price €48,33 4,03 € / 1kg
Sale price €48,33 Regular price €53,70
You are saving: -€5,37
4,03 € / 1kg

 

 

What is Brit Fresh Adult Great Life Chicken & Potato 12kg for Dogs?

Dog food for adult dogs with chicken and potato, in a 12kg pack.

The recipe is designed for dogs, and the name itself indicates the life stage, the main ingredient or the nutritional objective, where applicable. This information is important for choosing a food that is suited to the animal’s size, age, activity level and needs.

Recipe profile

  • Key ingredients or components: chicken.
  • Pack size: 12 kg.
  • Lifestage: adult.

Before making this a regular part of your dog’s diet, check the feeding guide on the packaging and the full list of ingredients, particularly for dogs with food sensitivities, weight management requirements or specific veterinary needs.

How to serve

Adjust the daily amount according to your pet’s weight, age and activity level. If replacing another food, make a gradual transition over several days to aid digestive adaptation. Always provide fresh water.

Storage

Keep the container tightly closed, protected from moisture, heat and direct light. Once opened, follow the storage instructions and check the appearance and smell before serving.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me