• Brit Jerky Snack Beef Fillets 80Gr for Dogs
-8%

Brit Jerky Snack Beef Fillets 80Gr for Dogs

SKUBR8595602543687

Brit Jerky snacks made from beef and chicken fillets for adult dogs, in an 80 g packet. This dog snack can be given as a treat between meals or during training, but should not replace a complete diet.

Regular price €3,10 38,75 € / 1kg
Sale price €3,10 Regular price €3,37
You are saving: -€0,27
38,75 € / 1kg
Brit Jerky Snack Beef Fillets 80Gr for Dogs
Brit Jerky Snack Beef Fillets 80Gr for Dogs
Regular price €3,10 38,75 € / 1kg
Sale price €3,10 Regular price €3,37
You are saving: -€0,27
38,75 € / 1kg

 

 

What is Brit Jerky Snack – Beef Strips 80g for Dogs?

Brit Jerky snack made from beef and chicken strips for adult dogs, in an 80g packet.

What is it for?

This dog snack can be given as a treat between meals or during training, without replacing a complete diet.

Benefits and features

  • 59% chicken and 26% beef.
  • According to the brand, it contains no cereals, colourings or sugar.
  • Natural antioxidants from rosemary and tocopherols.

Composition

Chicken 59%, beef 26%, vegetable glycerine, lignocellulose and sodium chloride; rosemary extract and tocopherols.

How to use it?

Feed according to weight: the table indicates half a piece for 10 kg, two for 25 kg and three for 50 kg.

Precautions

For animal use only. Ensure fresh water is available and adhere to the daily ration.

What is the price of Brit Jerky Snack Beef Fillets 80g for Dogs?

Check the price of Brit Jerky Snack Beef Steaks 80g for Dogs on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me