• Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80Gr for Dogs
-5%

Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80Gr for Dogs

SKUBR8595602543663

Snack Brit Jerky strips containing 85 per cent boneless chicken for adult dogs, in an 80 g packet. Suitable as a treat between meals or during training, but should not replace the dog’s daily complete diet.

Regular price €3,20 40,0 € / 1kg
Sale price €3,20 Regular price €3,37
You are saving: -€0,17
40,0 € / 1kg
Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80Gr for Dogs
Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80Gr for Dogs
Regular price €3,20 40,0 € / 1kg
Sale price €3,20 Regular price €3,37
You are saving: -€0,17
40,0 € / 1kg

 

 

What is Brit Jerky Snack Chicken Strips 80g for Dogs?

Brit Jerky snack strips containing 85 per cent boneless chicken for adult dogs, in an 80 g pack.

What is it for?

It can be used as a treat between meals or during training, without replacing the dog’s daily complete diet.

Benefits and features

  • 85% real chicken.
  • According to the brand, free from cereals, sugar, colourings and GMOs.
  • Natural antioxidants from rosemary and tocopherols.

Composition

85% boneless chicken, vegetable glycerine, lignocellulose and sodium chloride; natural antioxidants from rosemary and tocopherols.

How to use

Feed according to weight: the table provided recommends half a unit per 10 kg, two per 25 kg and three per 50 kg.

Precautions

For animal use only. Adjust the amount according to the table on the packaging and ensure fresh water is available. Consult a vet in the event of illness, allergies or special dietary requirements.

What is the price of Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80g for Dogs?

Check the price of Brit Jerky Snack Chicken Fillets 80g for Dogs at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me