• Brit Jerky Snack Meaty Coins Kippers 80Gr for Dogs
-5%

Brit Jerky Snack Meaty Coins Kippers 80Gr for Dogs

SKUBR8595602543786

Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs is a complementary food in coin-shaped pieces for adult dogs. The packet contains 80g and consists of 59% chicken, 26% herring and 0.5% kelp. It is marketed as dog snacks, dog treat, dog snack.

Regular price €3,20 40,0 € / 1kg
Sale price €3,20 Regular price €3,37
You are saving: -€0,17
40,0 € / 1kg
Brit Jerky Snack Meaty Coins Kippers 80Gr for Dogs
Brit Jerky Snack Meaty Coins Kippers 80Gr for Dogs
Regular price €3,20 40,0 € / 1kg
Sale price €3,20 Regular price €3,37
You are saving: -€0,17
40,0 € / 1kg

 

 

Dog snacks: what is Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs?

Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs is a complementary food in coin-shaped pieces for adult dogs. The packet contains 80g and combines 59% chicken, 26% herring and 0.5% kelp. It is complemented by dog snacks and dog treats.

Benefits and uses

Their size means each piece can be used as a treat during training.

Composition and characteristics

Chicken 59%, herring 26%, vegetable glycerine, lignocellulose, kelp 0.5% and sodium chloride.

How to use Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs?

Offer as a treat and deduct the amount from the daily ration.

Precautions

Not a substitute for a complete diet. Always provide fresh water and supervise your dog whilst eating.

What is the price of Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs?

Check the price of Brit Jerky Snack Meaty Coins Herring 80g for Dogs on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me