• Brit Premium By Nature Dog Junior S 8Kg for Dogs

Brit Premium By Nature Dog Junior S 8Kg for Dogs

SKUBR8595602526246

Brit Premium Junior S dog food for small-breed puppies, available in an 8 kg bag for the growth stage.

Regular price €32,13 4,02 € / 1kg
Sale price €32,13 Regular price €32,13
You are saving: -€0,00
4,02 € / 1kg
Sold out
Brit Premium By Nature Dog Junior S 8Kg for Dogs
Brit Premium By Nature Dog Junior S 8Kg for Dogs
Regular price €32,13 4,02 € / 1kg
Sale price €32,13 Regular price €32,13
You are saving: -€0,00
4,02 € / 1kg

 

 

What is Brit Premium By Nature Dog Junior S 8kg for Dogs?

Brit Premium Junior S dog food for small-breed puppies, available in an 8 kg bag for the growth stage.

The recipe is designed for dogs, and the name itself indicates the life stage, the main ingredient or the nutritional objective where applicable. This information is important for choosing a food suited to the animal’s size, age, activity level and needs.

Recipe profile

  • Pack size: 8 kg.
  • Lifestage: junior.

Before introducing this food as part of your dog’s regular diet, check the feeding guide on the packaging and the full ingredient list, particularly for dogs with food sensitivities, weight management requirements or specific veterinary needs.

How to serve

Adjust the daily amount according to your pet’s weight, age and activity level. If you are replacing another food, make a gradual transition over several days to help with digestive adaptation. Always provide fresh water.

Storage

Keep the container tightly closed, protected from moisture, heat and direct light. Once opened, follow the storage instructions and check the appearance and smell before serving.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me