• Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3Kg for Dogs

Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3Kg for Dogs

SKUBR8595602526628

Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg is a complete food for adult dogs with sensitive digestion. The 3 kg bag contains lamb and rice, along with salmon oil, apple, prebiotics and sources of glucosamine and chondroitin. Its main features relate to dog food, dog feed and natural dog food.

Regular price €15,66 5,22 € / 1kg
Sale price €15,66 Regular price €15,66
You are saving: -€0,00
5,22 € / 1kg
Sold out
Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3Kg for Dogs
Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3Kg for Dogs
Regular price €15,66 5,22 € / 1kg
Sale price €15,66 Regular price €15,66
You are saving: -€0,00
5,22 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg for Dogs?

Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg for Dogs is a complete food for adult dogs with sensitive digestion. The 3 kg bag contains lamb and rice, along with salmon oil, apple, prebiotics and sources of glucosamine and chondroitin. It also incorporates features associated with dog food and natural dog food.

Benefits and uses

Lamb and rice form the basis of a recipe designed for dogs with sensitive digestion.

Composition and characteristics

Lamb 35%, rice 25%, chicken fat, rice bran, dried apple, salmon oil 2%, hydrolysed chicken liver, yeast and other ingredients in the recipe.

How to use Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg for Dogs?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and activity level. Switch to this food gradually over several days.

Precautions

Keep fresh water available and consult your vet if digestive or skin symptoms persist.

What is the price of Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg for Dogs?

Check the price of Brit Premium By Nature Dog Sensitive Lamb 3kg for Dogs at Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me