-10%

    Calibra Dogs Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12Kg

    SKUCA8595706701174

    Calibra Perros Life Junior Small & Medium Fresh Beef is a dry dog food for small and medium breeds. It is made with fresh beef, which gives it a delicious taste and high nutritional quality. This food is specially designed to meet the needs of young growing dogs, providing them with essential nutrients for healthy development. It also contains natural ingredients that promote optimal digestion and strengthen your pet's immune system.

    Regular price €63,10 5,26 € / 1kg
    Sale price €63,10 Regular price €70,17
    You are saving: -€7,07
    5,26 € / 1kg
    Sold out
    Calibra Dogs Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12Kg
    Regular price €63,10 5,26 € / 1kg
    Sale price €63,10 Regular price €70,17
    You are saving: -€7,07
    5,26 € / 1kg

     

     

    Calibra Perros Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12kg is a dry dog food for small and medium breeds. It is formulated with fresh beef, which gives it a delicious taste and high palatability. This food provides all the nutrients necessary for optimal growth and development of puppies. In addition, it contains high quality ingredients that promote healthy digestion and strengthen the immune system. Calibra Perros Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12Kg is ideal for young growing dogs and helps them to stay healthy and active.

    Features

    The benefits of using Calibra Perros Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12Kg are:

    1. Complete and balanced food: Provides all the nutrients necessary for the healthy growth and development of young small and medium breed dogs.

    2. High quality ingredients: The food is made with fresh beef, which guarantees a high quality and easily digestible source of protein.

    3. Promotes digestive health: Contains prebiotics to support intestinal health and optimal digestion.

    4. Strengthens the immune system: The formula includes natural antioxidants that help strengthen the body's defences.

    5. Dental care: The texture and shape of the kibble help to maintain good oral hygiene and prevent tartar formation.

    6. Promotes bone and muscle development: Contains adequate levels of calcium and phosphorus, essential for the development of strong bones and muscles.

    These are just some of the benefits offered by Calibra Perros Life Junior Small & Medium Fresh Beef 12Kg.

    Pharmaceutical
    advice
    Ask our pharmacist
    Israel Herrero
    A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
    Ask me