• Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200ml
  • Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200ml
-32%

Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200ml

SKUCA3823

Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel is a shower gel made with 97 per cent natural ingredients that cleanses deeply without disrupting the skin’s microbiome. It also has a gentle fragrance with notes of ginger, white musk and neroli.

Regular price €6,60 3,3 € / 100ml
Sale price €6,60 Regular price €9,70
You are saving: -€3,10
3,3 € / 100ml
Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200ml
Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200ml
Regular price €6,60 3,3 € / 100ml
Sale price €6,60 Regular price €9,70
You are saving: -€3,10
3,3 € / 100ml

 

 

What is Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel, 200 ml?

Caudalie Thé Des Vignes Shower Gel is a shower gel made with 97 per cent natural ingredients that cleanses deeply without disrupting the skin’s microbiome. It also has a gentle fragrance with notes of ginger, white musk and neroli.

What is it and what is it used for?

Thé Des Vignes Shower Gel has been formulated by Caudalíe using what they call an ‘ultra-gentle cleansing base’, thanks to the presence of decyl glucoside.This is a plant-based surfactant traditionally used for sensitive skin, as it does not dry it out. It also produces a rich lather. In this way, it helps to remove impurities, excess oil and the smell of sweat, leaving the skin clean and fresh.

It also supports the skin’s bacterial microflora, which, together with the lipid barrier, helps to keep the skin moisturised and protect it from external factors. This gel helps prevent the skin from becoming dry and sensitive.

Furthermore, the presence of citric acid adds its exfoliating properties to remove deep-seated impurities and promote the production of collagen and elastin. In this way, it helps to improve tissue formation, as well as the elasticity and firmness of the dermis.

It also contains the moisturising, soothing and regenerative benefits of aloe vera, a medicinal plant rich in the amino acids necessary for collagen formation.

Finally, notes of musk add a touch of sensuality, whilst ginger brings freshness and neroli promotes relaxation and balance.

All this in a shower gel that gently cleanses the skin in harmony with its natural composition, making it suitable for all skin types, including the driest, most delicate and sensitive. It also provides a refreshing and long-lasting fragrance.

Who is it suitable for?

Farmaciasdirect recommends this shower gel for all skin types, as it contains no soap or artificial fragrances. Those with sensitive skin or who wish to protect their skin’s pH balance will find this gel an excellent choice.

Directions for use

It is recommended to wet the skin and apply a small amount of gel to the hand, then massage it gently into the skin until it lathers. Rinse thoroughly with plenty of water.

Contraindications

There are no known contraindications for the use of this shower gel. However, if an allergic reaction or sensitivity occurs after application, it is recommended that you stop using it and consult a specialist.

Ingredients

Water, decyl glucoside, sodium cocoyl glutamate, glycerine, sucrose cocoate, acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, caprylyl glycol, potassium sorbate, citric acid, limonene, linalool, powdered Aloe barbadensis leaf juice, fragrance.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Caudalie S.A. Supplier's address: 6 Place de Narvik, 75008 ParisMobile phone: +33 1 56 59 20 00