• Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask - 75 ml
-10%

Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask - 75 ml

SKUCA3380

Enriched mask intensely nourishes and soothes dry or dehydrated skin, even the most sensitive.

Contains 75 ml.

Regular price €23,20 30,93 € / 100ml
Sale price €23,20 Regular price €25,78
You are saving: -€2,58
30,93 € / 100ml
Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask - 75 ml
Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask - 75 ml
Regular price €23,20 30,93 € / 100ml
Sale price €23,20 Regular price €25,78
You are saving: -€2,58
30,93 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

The Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask is a product with a melting texture that hydrates and durably soothes the skin, even the most sensitive .

Enriched with grape water and organic centella asiatica, it nourishes and soothes dry skin, even the most sensitive. The skin is soft, juicy and deeply hydrated.

Advantages

The Moisturising Cream Mask offers multiple treatment possibilities:

- Moisturising booster treatment in 10 minutes.

- Repairing night treatment , leaving it on until morning

- Express rehydrating treatment for the eyes by applying it to the eye contour and eyelid.

Who is it suitable for

Specially formulated for dry and sensitive skin.

How to use

Apply the Vinosource-Hydra Moisturising Cream Mask twice a week to perfectly cleansed skin. Leave on for 10 minutes and remove the remaining product without rinsing.

Ingredients

INGREDIENTS : AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, ISONONYL ISONONANOATE, VITIS VINIFERA (GRAPE) SEED OIL, SORBITAN STEARATE, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, CETETH-20, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, SQUALANE, CETYL ALCOHOL, CETYL PALMITATE, DIMETHICONE, BUTYLENE GLYCOL, CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), SODIUM DEHYDROACETATE, CAPRYLYL GLYCOL, POLYSORBATE 60, CITRIC ACID, TOCOPHEROL, STEARIC ACID, CARBOMER, HEXYL CINNAMAL, LINALOOL, SODIUM PHYTATE, SCUTELLARIA BAICALENSIS ROOT EXTRACT, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, LIMONENE, SODIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN, SODIUM HYALURONATE, ALCOHOL, PARFUM (FRAGRANCE).(052/034)

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Caudalie S.A. Supplier's address: 6 Place de Narvik, 75008 ParisMobile phone: +33 1 56 59 20 00