• Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Sorbet Cream - 40 ml
-10%

Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Sorbet Cream - 40 ml

SKUCA3335

Moisturising cream specifically dedicated to sensitive skin that instantly hydrates and soothes the skin.

Contains 40 ml.

Regular price €20,40 51,0 € / 100ml
Sale price €20,40 Regular price €22,67
You are saving: -€2,27
51,0 € / 100ml
Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Sorbet Cream - 40 ml
Caudalíe Vinosource-Hydra Moisturising Sorbet Cream - 40 ml
Regular price €20,40 51,0 € / 100ml
Sale price €20,40 Regular price €22,67
You are saving: -€2,27
51,0 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

Caudalie Vinosource-Hydra Sorbet Cream moisturises, soothes and strengthens the natural defences of sensitive and fragile skin. As soon as it is applied, skin sensitivity and redness are reduced. It also has a fresh, light, sorbet-like texture that melts into the skin instantly.

Who it is suitable for

Specially formulated for sensitive skin.

How to use

Apply Caudalie Vinosource-Hydra Sorbet Cream morning and night on face and neck.

Ingredients

AQUA/WATER/EAU, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, DICAPRYLYL ETHER, GLYCERIN, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER EXTRACT, HEXYLDECANOL, HEXYLDECYL LAURATE, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT, BEHENYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, ERYTHRITOL, LECITHIN, MANNITOL, TOCOPHEROL, CAPRYLYL GLYCOL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, XANTHAN GUM, SODIUM BENZOATE, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, GLYCINE SOJA (SOYBEAN) STEROLS, BUTYLENE GLYCOL, CHAMOMILLA RECUTITA (MATRICARIA) FLOWER EXTRACT, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID, SODIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN, SODIUM CITRATE, SODIUM PHYTATE, POTASSIUM SORBATE, BIOSACCHARIDE GUM-1, SODIUM HYALURONATE, GLYCERYL CAPRYLATE, HOMARINE HCL, ALCOHOL, ACETYL TETRAPEPTIDE-15, PARFUM (FRAGRANCE).(098/131)

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Caudalie S.A. Supplier's address: 6 Place de Narvik, 75008 ParisMobile phone: +33 1 56 59 20 00