• Celavista Echisan, 250 Ml
-57% Promo FD

Celavista Echisan, 250 Ml

SKUCE8437012229129

Celavista 250 ml liquid supplement containing echinacea juice and extracts, vitamins A and C, and copper. Vitamins A and C and copper contribute to the normal functioning of the immune system.

Regular price €15,50 6,2 € / 100ml
Sale price €15,50 Regular price €35,90
You are saving: -€20,40
6,2 € / 100ml
Sold out
Celavista Echisan, 250 Ml
Celavista Echisan, 250 Ml
Regular price €15,50 6,2 € / 100ml
Sale price €15,50 Regular price €35,90
You are saving: -€20,40
6,2 € / 100ml

 

 

What is Celavista Echisan, 250 ml?

A 250 ml liquid Celavista supplement containing echinacea juice and extracts, vitamins A and C, and copper.

What is it used for?

Vitamins A and C and copper contribute to the normal functioning of the immune system.

Benefits and features

  • Contains three forms of echinacea.
  • Liquid format with 10 ml doses.
  • The product information sheet specifies a 250 ml bottle, although some older web pages list 200 ml.

Composition

Per 10 ml: 5,000 mg of Echinacea purpurea juice, 150 mg of Echinacea pallida extract, 50 mg of Echinacea purpurea extract, 400 µg of vitamin A, 40 mg of vitamin C and 0.5 mg of copper.

How to use it?

Take 10 ml one to three times a day. Hold the liquid in your mouth for two minutes before swallowing, according to the information sheet consulted.

Precautions

Do not exceed the amount stated on the packaging. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

What is the price of Celavista Echisan, 250 ml?

Check the price of Celavista Echisan, 250 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me