• Cicatrix 30 ml
-19%

Cicatrix 30 ml

SKU150547

Cicatrix 30 ml is a scar reducing cream made from natural ingredients that promotes and protects the skin by accelerating its recovery. It repairs the skin from chemical and thermal damage, as well as reducing acne marks.

Regular price €24,70 82,33 € / 100ml
Sale price €24,70 Regular price €30,62
You are saving: -€5,92
82,33 € / 100ml
Cicatrix 30 ml
Cicatrix 30 ml
Regular price €24,70 82,33 € / 100ml
Sale price €24,70 Regular price €30,62
You are saving: -€5,92
82,33 € / 100ml

 

 

What is Cicatrix and what is it used for?

Cicatrix 30 ml is a cream formulated for the care of skin with scars and marks. It is designed to help improve the appearance of both recent and old scars, promoting skin care and regeneration.

Cicatrix scar-reducing cream can be used on marks caused by various factors, such as surgical procedures, trauma, healed burns, acne or stretch marks. It is also intended for the cosmetic care of hypertrophic scars and keloids.

Its formula combines ingredients such as , Centella asiatica, ceramide 3, glycerine and Pinus sylvestris derivatives, along with other components designed to condition and care for the skin.

What types of scars is Cicatrix Cream used for?

Cicatrix Cream is specially formulated for people who wish to improve the appearance and care of areas of skin affected by scars or marks.

It can be used for the cosmetic care of:

  • Scars following surgical procedures, once the wound has healed properly.
  • Scars caused by trauma or accidents.
  • Scars following burns, once the injury has healed.
  • Marks caused by acne.
  • Stretch marks.
  • Old scars.
  • Hypertrophic scars and keloids, as a complement to cosmetic care.

The progression of a scar depends on factors such as its age, depth, extent, location and individual skin characteristics; therefore, results and the duration of use may vary from person to person.

Benefits of Cicatrix Scar-Reducing Cream

Cicatrix 30 ml cream is designed to complement your skincare routine during the scar remodelling process and help progressively improve the appearance of scars.

Its main features include:

  • Helps to improve the appearance of scars and skin marks.
  • Supports skin care during the regeneration process.
  • It can be used on both recent, fully healed scars and older scars.
  • It contains Centella asiatica, an ingredient widely used in cosmetic products for skin care and conditioning.
  • It contains ceramide 3 and glycerine to support the skin’s barrier function and hydration.
  • It is suitable for the cosmetic care of marks resulting from surgery, trauma, burns, acne and stretch marks.

How to use Cicatrix 30 ml?

Apply a small amount of Cicatrix cream to clean, dry skin and gently massage it into the area you wish to treat using your fingertips.

It is recommended to use it at least twice a day, following the instructions on the packaging.

The duration of use may vary depending on the type and age of the scar. As a guide for this product:

  • Surgical scars: approximately 3 weeks.
  • Accident-related scars: approximately 3 weeks.
  • Burn scars: approximately 3 weeks.
  • Acne marks: approximately 6 weeks.
  • Stretch marks: approximately 6 weeks.
  • Old scars: between 1 and 3 months.

These timeframes are approximate and do not guarantee a specific result, as the response may vary depending on the characteristics of each scar and the skin.

Composition of Cicatrix Cream

The composition of the supplied Cicatrix scar-reducing cream includes:

Phytosphingosine-cholesterol-sodium, carbomer, fragrance, water, Pinus sylvestris, paraffin, stearyl ether, methylpolysiloxane, phenoxyethanol-ethylhexylglycerin, ceramide 3, Steareth-2, Centella asiatica, cetearyl alcohol, Steareth-20, glycerine, Polyglyceryl-3 Dicitrate/Stearate, xanthan gum, stearic acid and sodium hydroxide.

Notable among its ingredients is Centella asiatica, also known as Gotu Kola, which is commonly used in cosmetic formulations for skincare, alongside ceramides and moisturising agents such as glycerine.

Contraindications and precautions for Cicatrix

Cicatrix 30 ml is a topical product. Avoid direct contact with the eyes and do not apply it to open wounds or skin that has not yet healed properly.

Store the product in a cool, dry place, away from direct sources of heat and out of the reach of children.

Do not use Cicatrix if you are allergic or hypersensitive to any of its ingredients. If irritation, redness or any other adverse reaction occurs, stop using the product.

Hypertrophic scars, keloids, severe burns or lesions showing abnormal changes should be assessed by a healthcare professional.

Reviews of Cicatrix Cream

When reading reviews of Cicatrix cream, it is important to bear in mind that the way scars heal can vary from person to person. Factors such as the type of scar, its depth, age and location can influence the results.

For this reason, other users’ reviews can serve as a reference for aspects such as texture or ease of application, but they cannot predict the effect Cicatrix cream will have on a specific scar.

Where can I buy Cicatrix 30 ml?

You can buy Cicatrix 30 ml cream online at Farmaciasdirect. Check the price of Cicatrix scar-reducing cream, its availability and current offers before placing your order at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Catalysis S.L. Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440