• Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
  • Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
-34%

Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g

SKUCL192333301760

The cream highlighter stick gives the skin a natural radiant glow. No need for a mirror.

Regular price €24,90 415,0 € / 100gr
Sale price €24,90 Regular price €37,50
You are saving: -€12,60
415,0 € / 100gr
Sold out
Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
Clinique Chubby Stick Highlighter Stick Hefty Highlight, 6 g
Regular price €24,90 415,0 € / 100gr
Sale price €24,90 Regular price €37,50
You are saving: -€12,60
415,0 € / 100gr

 

 

Creamy highlighter stick with optical ingredients that reflect light and highlight your best features. Long lasting.

Composition

Chubby Stick Illuminator Stick 6g

How to use

* Remove the cap and twist the bottom part to get illuminator and apply it on the face.
* No sharpener required.
* To close, twist the bottom part in the opposite direction and replace the cap.
* To brighten your features in an instant, use the Illuminator Stick on the top of each cheekbone, the bridge of the nose, the centre of the forehead and the centre of the chin.
* To highlight cheekbones, sweep it across the top of each cheekbone.
* To refine and shape the nose, apply down the bridge of the nose.

Ingredients

Isodecyl Isononanoate, Synthetic Wax, Synthetic Fluorphlogopite, Propylene Glycol Dicaprylate/dicaprate, Hdi/trimethylol Hexyllactone Crosspolymer, Bis-diglyceryl Polyacyladipate-2, Euphorbia Cerifera (candelilla) Wax Candelilla Cera Cire De Candelilla, Diisopropyl Dimer Dilinoleate, Ozokerite, Squalane, Ceresin, Hydrogenated Polyisobutene, Silica, Octyldodecanol, Phytosteryl Isostearate, Lauroyl Lysine, Lauryl Pca, Caprylyl Glycol, Oryzanol, Alumina, Tin Oxide, Disteardimonium Hectorite, Lecithin, Propylene Carbonate, Ethylene/propylene/styrene Copolymer, Butylene/ethylene/styrene Copolymer, Synthetic Beeswax, Tocopheryl Acetate, [+/- Mica, Titanium Dioxide (ci 77891), Iron Oxides (ci 77491), Iron Oxides (ci 77492), Iron Oxides (ci 77499), Bismuth Oxychloride (ci 77163), Carmine (ci 75470), Chromium Hydroxide Green (ci 77289), Chromium Oxide Greens (ci 77288), Ferric Ferrocyanide (ci 77510), Manganese Violet (ci 77742), Ultramarines (ci 77007), Blue 1 Lake (ci 42090), Yellow 5 Lake (ci 19140)]

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me