• Dexsil Silicium Organic Original, 1 Liter
-10%

Dexsil Silicium Organic Original, 1 Liter

SKUDE5420050208785

A food supplement containing organic silicon, designed to provide organic silicon as part of connective tissue care.

Regular price €45,77 4,58 € / 100ml
Sale price €45,77 Regular price €50,86
You are saving: -€5,09
4,58 € / 100ml
Sold out
Dexsil Silicium Organic Original, 1 Liter
Dexsil Silicium Organic Original, 1 Liter
Regular price €45,77 4,58 € / 100ml
Sale price €45,77 Regular price €50,86
You are saving: -€5,09
4,58 € / 100ml

 

 

What is Dexsil Silicium Organic Original, 1 litre?

A food supplement containing organic silicon, designed to provide organic silicon as part of connective tissue care.

This is a supplement option focused on organic silicon. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight organic silicon, a component linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: organic silicon.

How to take Dexsil Silicium Organic Original, 1 litre

Measure out the recommended amount using the measuring cup or dosing spoon provided in the pack. Shake well before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me