• Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic, 350 grams
-14%

Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic, 350 grams

SKUDI3175681165700

Dietisa powdered supplement containing hydrolysed collagen, hyaluronic acid, minerals and vitamins, in a 350 g jar. The collagen and hyaluronic acid are combined with vitamin C, which contributes to the normal formation of collagen for cartilage and bones.

Regular price €24,10 6,89 € / 100gr
Sale price €24,10 Regular price €27,94
You are saving: -€3,84
6,89 € / 100gr
Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic, 350 grams
Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic, 350 grams
Regular price €24,10 6,89 € / 100gr
Sale price €24,10 Regular price €27,94
You are saving: -€3,84
6,89 € / 100gr

 

 

What is Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic Acid, 350 g?

Dietisa powdered supplement containing hydrolysed collagen, hyaluronic acid, minerals and vitamins, in a 350 g jar.

What is it used for?

Collagen and hyaluronic acid are combined with vitamin C, which contributes to the normal formation of collagen for cartilage and bones.

Benefits and features

  • 10 g of hydrolysed collagen per serving.
  • Contains calcium, magnesium, zinc, manganese and vitamin D.
  • 350 g jar.

Composition

Per 16 g: hydrolysed collagen 10 g, hyaluronic acid 10 mg, vitamin C 80 mg, calcium 120 mg, magnesium 154 mg, zinc 5 mg, manganese 1 mg and vitamin D 1.5 µg.

How to use

Dissolve 16 g, equivalent to three scoops, once a day in water, milk or yoghurt.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication.

What is the price of Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic Acid, 350 g?

Check the price of Dietisa Artrogen Plus Collagen + Hyaluronic Acid, 350 g, on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me