• Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 Ml
-24% Promo FD

Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 Ml

SKUDI8414200201051

Liquid magnesium with vitamins D and B6. This magnesium and vitamin B6 supplement supports normal muscle function and helps reduce fatigue.

Regular price €14,90 5,96 € / 100ml
Sale price €14,90 Regular price €19,53
You are saving: -€4,63
5,96 € / 100ml
Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 Ml
Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 Ml
Regular price €14,90 5,96 € / 100ml
Sale price €14,90 Regular price €19,53
You are saving: -€4,63
5,96 € / 100ml

 

 

What is Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 ml?

Dietisa liquid food supplement in a 250 ml bottle.

Liquidmagnesium with vitamins D and B6. This magnesium and vitamin B6 supplement contributes to normal muscle function and helps reduce tiredness.

What is it used for?

It provides magnesium and vitamins D and B6. Magnesium contributes to the normal maintenance of bones and muscle function.

Benefits and features

  • Provides 300 mg of magnesium per 30 ml.
  • It contains 5 micrograms of vitamin D and 1.4 mg of vitamin B6.
  • Liquid form with grape and apple juices.

Composition

Per 30 ml: magnesium 300 mg, vitamin D 5 micrograms and vitamin B6 1.4 mg. Contains grape and apple juices, honey, magnesium gluconate and magnesium oxide, lactose, citrus flavourings and potassium sorbate.

How should it be taken?

Adults and children aged 10 years and over: 30 ml per day, divided into three doses. Children aged 3 to 10 years: 10 to 20 ml per day. Follow the instructions on the pack.

Who is it suitable for?

Adults and children aged 3 years and over, following the specific dosage guidelines for each age group.

Precautions

Contains milk due to the presence of lactose and may contain traces of gluten, fish, soya and sesame. Do not exceed the recommended dose.

What is the price of Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 ml?

Check the price of Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Find Dietisa Magnesiodiet Plus, 250 ml on Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me