• Dietisa Sundiet Bt Plus , 500 ml
-20%

Dietisa Sundiet Bt Plus , 500 ml

SKUDI8414200201389

Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml, is a liquid supplement containing herbs, amino acids and honey. A 30 ml dose contains plantain, thyme, fennel, eucalyptus, elderberry, mint, echinacea and marshmallow. It is marketed as a throat remedy, throat syrup and echinacea.

Regular price €20,20 4,04 € / 100ml
Sale price €20,20 Regular price €25,30
You are saving: -€5,10
4,04 € / 100ml
Dietisa Sundiet Bt Plus , 500 ml
Dietisa Sundiet Bt Plus , 500 ml
Regular price €20,20 4,04 € / 100ml
Sale price €20,20 Regular price €25,30
You are saving: -€5,10
4,04 € / 100ml

 

 

Throat: What is Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml?

Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml is a liquid supplement containing herbs, amino acids and honey. A 30 ml dose contains plantain, thyme, fennel, eucalyptus, elderberry, mint, echinacea and marshmallow. It is supplemented with throat syrup and echinacea.

Benefits and uses

Plantain, marshmallow and eucalyptus help to soothe the throat and upper respiratory tract.

Composition and characteristics

Extracts of plantain, thyme, fennel, eucalyptus, elderberry, mint, echinacea and marshmallow; essential oils and amino acids.

How to use Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml?

Ages 10 and over: 10 ml three times a day. Ages 3 to 10: 10 ml once or twice a day.

Precautions

Do not administer to children under 3 years of age. Check the paediatric dosage guidelines and consult a healthcare professional if there are any allergies or if the child is taking other medication.

What is the price of Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml?

Check the price of Dietisa Sundiet Bt Plus, 500 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me