• Dietmed Nectar Vitae, 500 Ml
-24%

Dietmed Nectar Vitae, 500 Ml

SKUDI5605481102332

Dietmed Nectar Vitae is a dietary supplement in a 500 ml bottle, designed to provide nutritional support during periods of tiredness or when nutritional needs are increased.

Regular price €20,71 4,14 € / 100ml
Sale price €20,71 Regular price €27,26
You are saving: -€6,55
4,14 € / 100ml
Dietmed Nectar Vitae, 500 Ml
Dietmed Nectar Vitae, 500 Ml
Regular price €20,71 4,14 € / 100ml
Sale price €20,71 Regular price €27,26
You are saving: -€6,55
4,14 € / 100ml

 

 

What is Dietmed Nectar Vitae, 500 ml?

Dietmed Nectar Vitae is a 500 ml dietary supplement designed to provide nutritional support during periods of tiredness or when nutritional needs are higher.

It is a supplement designed to boost energy and vitality. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

Its purpose relates to energy and vitality, without replacing your diet or other measures recommended for this aim. The packaging clearly shows the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Pack size: 500 ml.

How to take Dietmed Nectar Vitae, 500 ml

Measure out the recommended amount using the measuring cup or doser provided in the pack. Shake before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily intake and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me