• Dietmed Super Collaforce 10.000, 450 Gr
-26%

Dietmed Super Collaforce 10.000, 450 Gr

SKUDI5605481112423

Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g is a powdered supplement containing hydrolysed collagen, magnesium and micronutrients. Each 15 g scoop provides 10 g of collagen, 187.5 mg of magnesium, 80 mg of vitamin C, 10 mg of hyaluronic acid and 5 µg of vitamin D. Within its category, it is classified as collagen, hydrolysed collagen and collagen with magnesium.

Regular price €22,71 5,05 € / 100gr
Sale price €22,71 Regular price €30,78
You are saving: -€8,07
5,05 € / 100gr
Dietmed Super Collaforce 10.000, 450 Gr
Dietmed Super Collaforce 10.000, 450 Gr
Regular price €22,71 5,05 € / 100gr
Sale price €22,71 Regular price €30,78
You are saving: -€8,07
5,05 € / 100gr

 

 

Collagen: What is Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g?

Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g is a powdered supplement containing hydrolysed collagen, magnesium and micronutrients. Each 15 g scoop provides 10 g of collagen, 187.5 mg of magnesium, 80 mg of vitamin C, 10 mg of hyaluronic acid and 5 µg of vitamin D. Within its category, it is also known as hydrolysed collagen and collagen with magnesium.

What is it used for?

Its main use is as a powdered supplement containing hydrolysed collagen, magnesium and micronutrients.

Composition and characteristics

Hydrolysed collagen, maltodextrin, magnesium bisglycinate, citric acid, flavourings, vitamin C, sodium hyaluronate, sucralose, sodium cyclamate and vitamin D3.

How to use Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g?

Dissolve one 15 g scoop per day in water or juice, preferably after breakfast.

Precautions and storage

Do not exceed the daily dose. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have kidney disease or are taking medication.

What is the price of Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g?

Check the price of Dietmed Super Collaforce 10,000, 450 g on Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me