• Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g
-23%

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g

SKUEM3350900003012

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Raspberry Pink 2.5 g is a raspberry pink tinted balm for the lips, cheeks and eyelids.

Regular price €15,30 612,0 € / 100gr
Sale price €15,30 Regular price €19,90
You are saving: -€4,60
612,0 € / 100gr
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Framboise , 2,5 g
Regular price €15,30 612,0 € / 100gr
Sale price €15,30 Regular price €19,90
You are saving: -€4,60
612,0 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Framboise 2.5 g?

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Framboise 2.5 g is a raspberry-pink tinted balm for the lips, cheeks and eyelids. It moisturises and gives a fresh, natural glow, with a creamy, fragrance-free texture.

What is it used for?

It combines centella asiatica, castor and cotton oils, and aloe vera to care for the skin.

Its raspberry pink pigmentation enhances the cheeks and gives the lips a soft, ‘just-bitten’ colour effect.

Benefits and features

  • Format: 2.5 g stick.
  • 98% naturally derived.
  • Vegan.
  • Fragrance-free.
  • Tested on sensitive skin and eyes.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cotton seed oils; aloe vera; pigments and pearlescent particles.

How to use Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Framboise 2.5 g?

Apply as eyeshadow on the eyelids, blush on the cheeks or lip balm on the lips. Blend until the desired finish is achieved. Buildable intensity; exact amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

Use a small amount on the lips for a natural-looking colour and blend onto the cheeks and eyelids.

Who is it suitable for?

A raspberry pink tinted balm for lips, cheeks and eyelids. It moisturises and provides a fresh, natural tone, with a creamy, fragrance-free texture.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Framboise 2.5 g?

Check the price of Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Rose Framboise Stick 2.5 g on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Framboise 2.5 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cotton seed oils; aloe vera; pigments and pearlescent agents.

Directions for use

Apply as eyeshadow on the eyelids, blush on the cheeks or lip balm on the lips. Blend until the desired finish is achieved.
Buildable coverage; exact quantity not specified.

Ingredients

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. JOJOBA ESTERS. ZEA MAYS (CORN) STARCH. COCO-CAPRYLATE/CAPRATE. POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE. RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL. BIS-BEHENYL/ISOSTEARYL/PHYTOSTERYL DIMER DILINOLEYL DIMER DILINOLEATE. BIS-DIGLYCERYL POLYACYLADIPATE-2. ORYZA SATIVA BRAN CERA (RICE WAX). HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL UNSAPONIFIABLES. POLYGLYCERYL-2 ISOSTEARATE/DIMER DILINOLEATE COPOLYMER. DIMER DILINOLEYL DIMER DILINOLEATE. HYDROGENATED CASTOR OIL DIMER DILINOLEATE. Helianthus annuus (sunflower) seed oil. Gossypium herbaceum (cotton) seed oil. Canarium luzonicum gum (non-volatiles). Stearalkonium hectorite. PROPYLENE CARBONATE. TOCOPHEROL. CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT. ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 15850 (RED 7, RED 6). CI 42090 (BLUE 1 LAKE).

Pharmacist’s advice

Apply a small amount to the lips for a natural-looking colour and blend onto the cheeks and eyelids.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me