• Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr
-23% Promo FD

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr

SKUEM3350900003449

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Mocha 2.5 g is a tinted balm in Mocha for the lips, cheeks and eyelids.

Regular price €15,30 612,0 € / 100gr
Sale price €15,30 Regular price €19,90
You are saving: -€4,60
612,0 € / 100gr
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Mocha, 2,5 gr
Regular price €15,30 612,0 € / 100gr
Sale price €15,30 Regular price €19,90
You are saving: -€4,60
612,0 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Mocha 2.5 g?

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Mocha 2.5 g is a Mocha-coloured balm for lips, cheeks and eyelids. It moisturises, enhances volume and adds warmth with a creamy texture and a natural finish.

What is it used for?

The Mocha shade combines pigments and pearlescent particles that add warmth and visually define the face.

Centella asiatica, castor and cottonseed oils, and aloe vera complete its moisturising and nourishing action.

Benefits and features

  • Format: 2.5 g stick.
  • 98% naturally derived.
  • Vegan.
  • Fragrance-free.
  • Tested on sensitive skin and eyes.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cottonseed oils; aloe vera; pigments and pearlescent agents.

How to use Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Stick Mocha 2.5 g?

Use as a creamy eyeshadow on the eyelids, blush or bronzer on the cheeks, and lip balm on the lips. Blend the colour. Buildable coverage; exact amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

To contour the face, the brand recommends applying it to the sides of the forehead, the temples and the hollows of the cheeks.

Who is it suitable for?

Mocha-coloured tinted balm for lips, cheeks and eyelids. It moisturises, enhances volume and adds warmth with a creamy texture and natural finish.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Stick in Mocha, 2.5 g?

Check the price of Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Stick Mocha 2.5 g at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Stick Mocha 2.5 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cotton seed oils; aloe vera; pigments and pearlescent agents.

Directions for use

Use as a creamy eyeshadow on the eyelids, as a blush or bronzer on the cheeks, and as a lip balm. Blend the colour.
Buildable coverage; exact quantity not specified.

Ingredients

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. JOJOBA ESTERS. ZEA MAYS (CORN) STARCH. COCO-CAPRYLATE/CAPRATE. POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE. RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL. BIS-BEHENYL/ISOSTEARYL/PHYTOSTERYL DIMER DILINOLEYL DIMER DILINOLEATE. BIS-DIGLYCERYL POLYACYLADIPATE-2. ORYZA SATIVA BRAN CERA (RICE WAX). HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL UNSAPONIFIABLES. POLYGLYCERYL-2 ISOSTEARATE/DIMER DILINOLEATE COPOLYMER. Dimer Dilinoleyl Dimer Dilinoleate. Hydrogenated Castor Oil Dimer Dilinoleate. Helianthus annuus (sunflower) seed oil. Alumina. Gossypium herbaceum (cotton) seed oil. Canarium luzonicum gum (non-volatiles). Stearalkonium hectorite. Propylene carbonate. SILICA. TIN OXIDE. TOCOPHEROL. CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT. ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77491 (IRON OXIDES). CI 77492 (IRON OXIDES). CI 42090 (BLUE 1 LAKE). CI 77499 (IRON OXIDES)

Pharmacist’s advice

To contour the face, the brand recommends applying it to the sides of the forehead, the temples and the hollows of the cheeks.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me