• Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr
  • Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr
-25%

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr

SKUEM3350900003029

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Nude 2.5 g is a tinted balm for the lips, cheeks and eyelids.

Regular price €14,90 596,0 € / 100gr
Sale price €14,90 Regular price €19,90
You are saving: -€5,00
596,0 € / 100gr
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr
Embryolisse Baume Couleur Stick 3-En-1 Rose Nude , 2,5 gr
Regular price €14,90 596,0 € / 100gr
Sale price €14,90 Regular price €19,90
You are saving: -€5,00
596,0 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Nude 2.5 g?

Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Nude 2.5 g is a tinted balm for lips, cheeks and eyelids. It moisturises and provides a luminous nude-pink tint, with a creamy texture and a natural, satiny finish.

What is it used for?

It combines skincare and make-up with centella asiatica, castor and cotton seed oils, and aloe vera.

The blend of pigments and pearlescent particles enhances the skin and creates a soft make-up look that suits all skin tones.

Benefits and features

  • Format: 2.5 g stick.
  • 98% naturally derived.
  • Vegan.
  • Fragrance-free.
  • Tested on sensitive skin and eyes.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cotton seed oils; aloe vera; pigments and pearlescent particles.

How to use Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Nude 2.5 g?

Apply as eyeshadow on the eyelids, blush on the cheeks or lip balm on the lips. Blend until the desired finish is achieved. Buildable coverage; exact amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

Blend onto eyelids, cheeks and lips to achieve a coordinated make-up look with a single product.

Who is it suitable for?

Tinted balm for lips, cheeks and eyelids. Moisturises and provides a luminous nude pink shade, with a creamy texture and a natural, satiny finish.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Stick Rose Nude 2.5 g?

Check the price of Embryolisse Baume Couleur 3-in-1 Rose Nude Stick 2.5 g on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Baume Couleur Stick 3-in-1 Rose Nude 2.5 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Centella asiatica; castor and cotton seed oils; aloe vera; pigments and pearlescent agents.

Directions for use

Apply as eyeshadow on the eyelids, blush on the cheeks or lip balm on the lips. Blend until the desired finish is achieved.
Buildable coverage; exact quantity not specified.

Ingredients

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. JOJOBA ESTERS. ZEA MAYS (CORN) STARCH. COCO-CAPRYLATE/CAPRATE. POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE. RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL. BIS-BEHENYL/ISOSTEARYL/PHYTOSTERYL DIMER DILINOLEYL DIMER DILINOLEATE. BIS-DIGLYCERYL POLYACYLADIPATE-2. ORYZA SATIVA BRAN CERA (RICE WAX). HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL UNSAPONIFIABLES. POLYGLYCERYL-2 ISOSTEARATE/DIMER DILINOLEATE COPOLYMER. Dimer Dilinoleyl Dimer Dilinoleate. Hydrogenated Castor Oil Dimer Dilinoleate. Helianthus annuus (sunflower) seed oil. Mica. GOSSYPIUM HERBACEUM (COTTON) SEED OIL. CANARIUM LUZONICUM GUM (NON-VOLATILE). STEARALKONIUM HECTORITE. PROPYLENE CARBONATE. TIN OXIDE. TOCOPHEROL. CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT. ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77491 (IRON OXIDES). CI 19140 (YELLOW 5 LAKE). CI 15850 (RED 7). CI 77499 (IRON OXIDES).

Pharmacist’s advice

Blend onto the eyelids, cheeks and lips to achieve a coordinated make-up look with just one product.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me